Все віддамо заради дітей!
Україна, Закарпатська область, Виноградівський район, смт. Королево, вул. Молодіжна 47

Чи здатні рослини «сигналізувати» про зміни погоди?


    Багато рослин активно реагує на зміни освітлення. Дуже часто у бік джерела світла повертаються квіти, деякі з них «проводжають» сонце по небосхилу (наприклад, соняшник). Існують рослини, у яких на положення сонця на небі реагує і листя (наприклад, у бобових).
Квітки та листя багатьох рослин середніх широт повертаються до світла, забезпечуючи постачання максимальної кількості променевої енергії сонця.
Багато квітів розкривається назустріч вранішнім променям сонця і закривається з вечірньою зорею або при затягуванні неба густими хмарами (найчастіше перед дощем, тут поведінка квітів може служити сигналом до погіршення погоди). Деякі рослини, наприклад пахучий тютюн, навпаки, розкривають квіти, коли зменшується освітлення, настають сутінки або з'являються густі хмари.
Серед живих барометрів почесне місце посідає акація. Є така давня прикмета: якщо бджоли пообліплювали акацію — до лісу не йди, буде дощ. І в білої, і в жовтої акацій перед дощем, коли повітря стає вологішим, в центрі кожної квітки виділяється краплина запашного нектару. Саме він і привертає бджіл та інших комах. В суху логоду комах на акації не побачиш, бо вона не пригощає їх солодким нектаром. А якщо бджоли роєм гудуть на квітучій черемсі або горобині — завтра буде ясний день. їх квітки виділяють нектар і в суху погоду, так само, як і фіалка, жасмин, волошка лучна та ін.

Отже, рослини чутливі до зміни погоди, але своєю поведінкою не стільки попереджають про ці зміни, скіль¬ки йдуть слідом за ними.

Чи дихають рослини?

   Так, дихають. Використовують для дихання кисень, переробляючи його на вуглекислий газ, який вони «видихають». При денному світлі під дією сонячних променів у листях рослин відбувається процес, зворотний диханню: сполучення води з вуглекислим газом і утворення вуглеводів, а також кисню, що виділяється з повітря. Процес цей називається фотосинтезом. При фотосинтезі енергія сонця перетворюється в енергію хімічних сполук органічних речовин.
Як часто бувають грози на Землі?
   Щосекунди над земною поверхнею в середньому відбувається 117 громовиць, при цьому розподіляються вони приблизно порівну над океаном та сушею. Однак величезна частина усіх громовиць (щорічна кількість їх виражається астрономічною цифрою (1,15-109) припадає на країни з жарким кліматом, де температура і вологість повітря цілий рік високі. У районах з помірним кліматом громовиці спостерігаються здебільшого в тепле півріччя. Але бувають випадки громовиць зимо¬вих. У Сінгапурі, наприклад, в середньому на рік буває більш як 170 днів з грозою. В деяких місцях на острові Ява — до 220, а в окремі дні спалахують блискавки і гримить грім безперервно протягом 12 годин!
Чому іноді взимку буває дощ, а влітку — сніг?
   Випадання опадів з хмар пов'язане з порушенням сталості маси хмари, що складається з багатьох елементів— хмарових частин різних розмірів і структур. Чим однорідніший склад хмарових елементів, тим сталіша хмара, тим довше вона може не давати опадів. Вид опадів здебільшого визначається температурою повітря в підхмарному шарі, висотою хмар та їх структурою. Хмари, що дають опади, як правило, мають змішану мікрофізичну структуру, тобто складаються з різних за розміром крижаних кристаликів і крапель переохолодженої води. Випадаючи з хмар, ця суміш дощових крапель і сніжинок по дорозі до земної поверхні встигає трохи нагрітись (якщо підхмарне повітря досить тепле) і перетворюється у звичайний дощ з позитивною температурою крапель. Іноді при невеликій висоті хмар сніжинки не встигають повністю розтанути, і на землю падає мокрий сніг або просто сніг (якщо температура в підхмарному шарі негативна). Тому в середніх широтах теплої літньої пори ми звикли до випадання дощу, холодної зимової — снігу, а в перехідні сезони можуть випадати і сніг, і дощ, і змішані опади. Так буває при звичайному для цієї пори року розвитку атмосферних процесів, які формують хмарність і визначають режим випадання опадів. Але трапляється, що процеси в атмосфері з якихось причин розвиваються з відхиленням від нормальної ходи. Взимку в середні широти можуть проникнути маси дуже теплого і багатого вологою повітря з південних країн з басейнів одного з теплих морів. Починається відлига, може бути навіть танення снігу, що випав раніше, а в деяких випадках з хмар замість снігу випадає дощ. Іноді влітку далеко на південь прориваються маси холодного повітря з Арктики; при відступі теплого повітря формується дуже велика хмарність на атмосферному фронті, тобто на лінії поділу двох дуже різних повітряних мас. Тоді опади можуть бути рясними, спершу у вигляді дощу, а при наступному сильному похолоданні і низькій висоті хмар — у вигляді снігу. В південних районах це трапляється рідко, може відбуватися без значного похолодання біля поверхні землі, але завжди — при значній хмарності.
Яких розмірів досягають градини?
   Залежно від часу перебування градин у хмарі і довжини шляху до поверхні землі їх розміри можуть бути дуже різними: від міліметра до кількох сантиметрів.
У США відзначено випадання градин діаметром 12 см й вагою 700 г., у Франції — розміром з людську долоню й вагою 1200 г. У жовтні 1977 р. в Південній Африці, в місті Мапуту, випав сильний град, окремі градини досягали в діаметрі 10 см і важили до 600 г. Справа в тому, що в тропічних країнах купчасто-дощові хмари мають дуже велику вертикальну потужність, і градини, зіштовхуючись, змерзаються, утворюючи велетенські грудки вагою більше кілограма. Такі випадки відзначено, зокрема, в Індії та Китаї.
Чим небезпечний град?
   Випадання граду найчастіше спостерігається під час грози, але далеко не кожна гроза супроводиться градом: статистика показує, що в середніх і помірних широтах град спостерігається у 8—10 разів рідше, ніж грози. В окремих географічних районах повторюваність випадання граду велика. Так, у СІЛА є райони, в яких градобиття спостерігається до шести разів на рік, у Франції — 3—4 рази, приблизно стільки ж — на Північному Кавказі, в Грузії, Вірменії, у гірських районах Середньої Азії.
   Найбільших збитків град завдає сільському господарству. Випадаючи вузькою (шириною кілька кілометрів), але довгою (100 км і більше) смугою, град знищує посіви зернових, ламає виноградні лози і гілки дерев, стебла кукурудзи і соняшника, вибиває тютюнові і баштанні плантації, збиває плоди з фруктових дерев. Від ударів градин гине свійська птиця, дрібна худоба. Бувають випадки ураження градинами і великої рогатої худоби, а також людей. У 1961 р. в Північній Індії градина вагою 3 кг вбила слона... У 1939 р. на Північному Кавказі у Нальчику випав град розміром з куряче яйце, було вбито близько 2000 овець. У Воронежі град поламав" черепицю на даху будинку, пробив металевий дах автобуса:
   Отже, випадання граду становить цілком реальну загрозу не тільки для рослин, тварин, а навіть для житло¬вих споруд, транспортних засобів. На щастя, випадки утворення великого граду розміром більш як 1 см досить рідкі. Але й велика кількість маленьких градин здатна заподіяти серйозних збитків сільському господарству. Бувають випадки, коли за лічені хвилини град встеляє землю шаром в кілька сантиметрів. А у 1965 р. в районі Кисловодська випав град, який вкрив землю шаром 75 см.
Чи можна робити висновки про погоду за заходом сонця?
   Про погоду свідчить колір неба, форма і розмір сонячного диска. Світлий золотистий колір вечірньої зорі на безхмарному небі — ознака спокійного стану атмосфери, чистого сухого повітря і збереження гарної погоди. Червона зоря буває під час великої вологості і меншої сталості повітря, отже, збільшується вірогідність змін у погоді — появи хмар, посилення вітру, але зовсім не обов'язково різкого її погіршення. Сонячний диск біля небосхилу через уявну сплющеність небесної сфери здається в цей час у кілька разів більшим, ніж тоді, коли сонце в зеніті. У вологому і теплому повітрі диск ніби злегка видовжується, набуваючи форми о вала яскраво-червоного кольору; в хмарному сухому повітрі він бліднішає, форма його залишається круглою, але розміри стають ніби меншими (через неоднакове заломлення променів різних частин сонячного спектра, що мають різну довжину хвиль). Якщо сонце сідає за хмари, збільшується вірогідність зміни погоди, пов'язаної саме з появою цих хмар; звідси і широковідома ознака погіршення погоди: сонце, що сідає за хмару, приносить дощ, правда, категоричність цієї ознаки трохи сумнівна.
Що таке бабине літо?
   Так у народі здавна називають період м'якої, сонячної, теплої, але не спекотливої погоди, яка встановлюється восени після короткочасних похолодань. З цими погожими днями ніби вертається літо. Тривалість цього періоду погоди на початку осені в різні роки буває різна. Звичайно це один-два тижні, що випадають на середину вересня, але в інші роки це може бути і кінець вересня або навіть початок жовтня. З метеорологічної точки зору бабине літо — це перший осінній період із сталою антициклонічною погодою, коли нічне вихолоджування грунту і повітря ще не досить сильне, а прогрівання вдень незначне.
У інших країнах існують свої назви цього періоду приємної погоди: наприклад, у США він дістав назву індіанського літа.
    Чи вірна прикмета: якщо ластівки літають низько — чекай на дощ?      
   Зниження висоти польоту ластівок викликане переміщенням у надземному шарі повітря комах, які є кормом для птахів. Існує думка, що ті комахи, на яких постійно полюють ластівки, чутливі до змін тиску. Намагаючись залишатися на рівні незмінного тиску під час наближення циклонів, тобто коли тиск падає, вони знижуються, а слідом за ними — і ластівки. Прикмета вірна настільки, наскільки пониження тиску сприяє переходу до дощу. Це буває дуже часто, але не завжди.
   Чи може змокріння солі в солонці бути прикметою дощу?
   Сіль у солонці може мокріти у зв'язку з високою вологістю повітря, незалежно від того, з чим пов'язане це підвищення вологості — з сирістю приміщення, в якому стоїть солонка, або з сирістю повітря під час туману, дощу тощо. Якщо сіль стає вологою в добре вентильованому приміщенні, куди вільно проходить зовнішнє повітря, то резонно сподіватися дощу.
   Чому так буває взимку: на вулиці мороз, температура нижче нуля, а з дахів капає?
   Справа в тому, що по радіо повідомляють температуру повітря, виміряну на майданчику метеорологічної станції, на висоті 2 м над поверхнею землі. Місце для майданчика вибирається вільне від забудов, добре провітрюване й освітлене. На показання приладів метеорологічного майданчика не повинні впливати ніякі штучні умови даної місцевості. Узимку всередині міських приміщень штучно підтримується більш висока температура повітря, ніж зовні. Тепло внутрішніх приміщень будинку передається його стінам і даху. При невеликих морозах, про які повідомляється по радіо, температура дахів будинків може бути на кілька градусів вищою, навіть плюсовою, достатньою для танення снігу, що лежить на дахах. Тому при мінусовій температурі повітря з дахів міських будинків може капати вода.
   Чому ранньою весною в лісі дерева іноді «стріляють»?
   Це тріскається кора на стовбурах дерев, що нагріваються з одного боку сонячним промінням і залишають¬ся холодними з другого. Різниця температури створює велику напругу в корі дерева, внаслідок чого кора де-не-де розривається з сильним і різким звуком, що нагадує постріл.
   Як сніг може гріти землю і рослини, адже він холодний?
   Сніг, що вкриває землю, схожий на ковдру: сам по собі він тепла не дає, але перешкоджає його втраті земною поверхнею, зменшує промерзання грунту й сприяє кращому збереженню кореневої системи рослин. Завдяки пористості, тобто тому, що між сніжинками є вільний простір, в якому міститься повітря, сніг набуває теплоізоляційної властивості, особливо тоді, коли він пухкий. Ясними морозними ночами поверхня снігу вихолоджується завдяки випромінюванню в атмосферу й у космічний простір, але на деякій глибині в снігу й під ним температура значно вища, ніж на його поверхні, і, крім того, снігове покриття перешкоджає випромінюванню з поверхні землі.
   Як перелітні птахи пізнають дорогу?
   Спеціальні дослідження показали, що різні птахи по-різному орієнтуються в дорозі. Деякі використовують добре розрізнювані згори великі постійні орієнтири: узбережжя моря, гірські хребти, річкові долини, через які пролягає їх маршрут. Є птахи, що орієнтуються за сонцем. Є птахи, що здійснюють переліт уночі й орієнтуються за зорями (наприклад, журавлі). Окремі види птахів здатні орієнтуватись і тоді, коли за хмарами не видно ні сонця, ні зірок» Вони знаходять напрямок польоту за магнітними силовими смугами магнітного поля Землі. Для цього в їхньому організмі є своєрідний чутливий компас.
Вчені вважають, що птахи мають трохи інакші, порівняно з людиною, органи чуття: вони бачать, чують і відчувають світ навкруги по-іншому, ніж ми. Є птахи, чутливі до довгохвильових звуків, що випромінюють хвилі морського припливу, інші — до ультрафіолетового випромінювання тощо.
   Як перелітні птахи уникають зустрічі з негодою?
   Встановлено, що птахи чутливо реагують на зміни погоди над місцевістю, де вони пролітають. Так, рятуючись від спеки над Сахарою, вони збільшують висоту польоту до 2000 м, а хмари в гірських районах обходять зверху, на висоті більш як 5000 м. Гуси, пролітаючи над Гімалаями, піднімаються на висоту до 9000 м. Деякі птахи перетинають Середземне море в його найвужчих місцях, щоб негода не застала їх під час польоту, і летять через Гібралтар, Апеннінський півострів до Сіцілії, на Балкани. Однак вивчення перельоту птахів показало, що далеко не завжди вони спроможні уникнути зустрічі з негодою. Неодноразово знаходили загиблих птахів, захоплених зненацька пиловими бурями над пустелями, штормами над морями.
   Чому на землі під час перших морозів іноді утворюються крижані квіти
   Візерунки на землі з кристаликів льоду у вигляді листя або квітів утворюються на теплому, злегка вологому г'рунті під час різкого похолодання. Це найчастіше трапляється на пухкому оголеному грунті, в місцях виходу теплого ґрунтового повітря. Волога, що є в повітрі, швидко охолоджується і замерзає, кристали льоду при цьому розміщуються групами, утворюючи чудернацькі візерунки, що нагадують квіти.
   Як виникають пухнасті гілочки на деревах узимку і як це називати: інеем чи памороззю?
   Іній і паморозь—два різновиди твердих кристалічних опадів з морозного повітря. На відміну від звичайного снігу їх випадання не зв'язане з хмарами й може відбуватися при ясній погоді. Іній утворюється на поверхні грунту, трави, снігового покриття, різних предметів, що мають незначну теплопровідність, в ясну, тиху погоду, коли відбувається сильне вихолоджування земної поверхні і її температура стає нижчою за температуру повітря. Водяна пара, що є в повітрі, на поверхні багатьох тіл з газоподібного стану переходить відразу у твердий, обминувши рідку стадію, відбувається сублімація; при цьому утворюються кристалики льоду у вигляді шестикутних призм, пластинок і тупокінцевих голок. Іній може відкладатися й на гілках дерев, але вони не виглядають такими пухнастими й нарядними, як це буває під час інших опадів — паморозі. Паморозь — також продукт сублімації водяної пари в морозному повітрі. Але вона утворюється під час осідання крижаних кристаликів в повітря на тонких і довгих предметах — гілочках дерев, проводах електромереж тощо. Це відбувається найчастіше під час туману й слабкого вітру з температурою нижче —15° С. Кристали льоду довжиною звичайно майже 1 см, а нерідко й кілька сантиметрів, осідають на предмети з навітряної сторони, утворюючи пишну гарну бахрому, надаючи нарядного вигляду деревам, що стоять без листя в зимову пору. Під час сильного вітру й густого туману взимку, що частіше буває в горах, паморозь може осідати й у вигляді снігових зерен, що утворюють міцне, досить щільне покриття з навітряного боку тонких предметів. Снігоподібний, пухкої структури лід при такому способі відкладання паморозі може становити серйозну небезпеку для ліній зв'язку: вони часто обриваються під його вагою.
   Як мороз висушує білизну на вулиці?
   Чим сильніший мороз, тим менше в повітрі водяної пари, тобто тим сухіше повітря, з якого надлишок вологи видаляється в процесі перетворення пари на крижані кристали. У сухому морозному повітрі мокра білизна спершу замерзає, вся вода перетворюється в лід, який потім поступово випаровується з тканини у зв'язку з великою сухістю повітря. Однак деяка кількість замерзлої води все-таки зберігається, що стає помітним, коли білизна знову потрапляє в тепле приміщення, де розмерзається й стає злегка вологою.