Все віддамо заради дітей!
Україна, Закарпатська область, Виноградівський район, смт. Королево, вул. Молодіжна 47

                 КІМНАТНІ РОСЛИНИ

   Алоє мильне (родина Лілійні). Батьківщина - Південна Африка. Рослина має вкорочене стебло біля 50 см. Світло-зелені листки зібрані у розетки, з довгастими білуватими плямами. Дуже соковиті, прості, сидячі, м'ясисті, широко ланцетоподібні, зі шпичаками скраю, вони гинуть рідко, не опадають, але засихають. У дорослих рослин з'являються дітки-паростки, що їх можна відділити від дорослої рослини і використати для розмноження. При цвітінні викидає довгу стрілку з дрібненькими квітками, що її після закінчення цвітіння обрізають. Алое може добре рости при штучному освітленні і не втрачати своєї декоративності. Рослина надзвичайно невибаглива. В кімнатах можна вирощувати одиничні екземпляри або висаджувати її у кам'янистий садок.

   Амариліс (родина Амарилісові). Батьківщина - пустелі Африки. Багаторічна цибулинна рослина з великими, дуже гарними, схожими на лілію, квітками червоного, рожевого або білого кольорів. Листки ременеподібні. Цвіте у березні-травні. Після того як засохнуть листки, горщики з цибулинами ставлять у темне сухе місце і не поливають. У лютому-березні, коли почнуть з'являтися квіткові стрілки, їх переносять на світло і починають поливати. Умови гарного цвітіння амарилісу - невеликий горщик, дренаж, багато вологи під час росту і цвітіння.

   Аспарагус (родина Спаржеві). Батьківщина - Південна Африка. Ефектна напівкущова рослина з опадаючими напівдерев'яними пагонами, що іноді досягають 130-180 см. Пагони густо вкриті найтоншими короткими, м'якими на дотик голочками ніжно-зеленого кольору. Вони надають рослині легкості. Квітки білі, дрібненькі, з приємним запахом. Зрілі плоди - червоні ягоди з чорним насінням. Цінна рослина для внутрішнього озеленення приміщення і оформлення букетів.

   Добре росте у теплому, захищеному від прямих сонячних променів приміщенні. Аспарагус не переносить сухого повітря, тому його треба обприскувати. Любить вологу. Розмножується насінням і діленням куща.

   Аспідистра (родина Лілійні). Батьківщина - Японія.
   Відома також під назвою "дружна сім'я". Багаторічна трав'яниста невибаглива рослина з великими ланцетоподібними листками, що, як і бурі непримітні квітки, відходять від кореневища. Влітку рослину слід обприскувати і тримати в тіні на повітрі, взимку - при температурі 10 °С, обприскувати рідше. Цвіте восени і взимку, розмножується кореневищем. (Кореневище ділиться на кілька частин, що мають по три-чотири листки.) Рослина цікава для спостереження за розвитком листків і появою квітів.
   Бальзамін, вогник, Іван-мокрий,розрив-трава (родина Бальзамінові). Батьківщина-тропічні ліси Африки. Стебла соковиті, прозорі, здуті у вузлах, листки дуже ніжні, яйцеподібної форми, загострені, із зубчастими, як у пилки, краями. Рожеві або червоні квітки розміщуються під листками, як під парасолькою. За яскраве забарвлення квіток рослину називають вогником. Із запилених квіток утворюються сухі плоди, що від дотику розтріскуються і стріляють насінням, тому він одержав у народі назву розрив-трава, а за любов до води - Іван-мокрий. Він любить світло і тепло. Розмножується живцями і насінням, що його висівають улітку і пізно восени. Якщо бальзамін стоїть між іншими рослинами в тісноті, можливе опадання листя. Воно опадає також від холоду і від недостатнього освітлення. Добре цвіте при штучнбму освітленні.
   Бегонія Рекс, царська або королівська бегонія, вухо Наполеони (родина Бегонієві). Батьківщина - тропічні ліси В'єтнаму. Багаторічна кущова рослина з гарними, яскраво забарвленими великими опушеними листками. Листки мають оригінальне сріблясте, бронзове, коричневе, червоне забарвлення з металевим, перламутровим і синюватими відтінком. Квіти рожевуваті, неправильної форми, досить дрібні, непримітні, поодинокі. Розмножується листками, листковими живцями. Досить теплолюбна, зимує при температурі 16-19° С. Влітку слід оберігати від яскравого сонця. Взимку поливати обережно (від надмірної вологи скидає листя), а влітку - рясно та ще й обприскувати.
   Бегонія вічноквітуча, дівоча краса (родина Бегонієві). Батьківщина -тропічні ліси Бразилії. Багаторічна гарно квітуча рослина з невеликими блискучими, злегка овальної форми, листками на коротких черешках. Розмножується насінням і живцями. Навесні, влітку та восени легко живцюється, швидко вкорінюючись навіть у вазі з водою. Безперервно цвіте впродовж року навіть при штучному освітленні. Це найпоширеніша з кущових бегоній, що росте в кімнатах, улітку на балконах, а також у квітниках садів і парків. Світлолюбна. Для того щоб були кущі, її необхідно формувати, обрізуючи верхівки молодих пагонів. Добре росте у підвісних вазах, подвійних вазонах, ящиках і звичайних горщиках. Рослина не виносить пересихання. Влітку треба щедро поливати і підживлювати.
   Виноград кімнатний (родина Виноградні). Батьківщина - Південна Африка. Досить невибаглива багаторічна рослина з легкою опушкою і сильно розгалуженим світло-зеленим стеблом. Листки зелені, пальчасто-лапаті з нерівними хвилястими краями. Цвіте бузково-рожевими, дрібними, зібраними у парасоле-подібні суцвіття квітками. Листки і стебла містять алкалоїди, що надають рослині специфічного запаху. Досить світлолюбна. Влітку рясно поливають, взимку тримають напівсухою. Розмножують з березня по червень живцями.
   Герань, пеларгонія, журавлиний ніс (родина Геранієві). Батьківщина -Південна Африка. Росте на Кавказі, буває різних видів.
   Герань зональна (родина Геранієві). Батьківщина - Південна Африка. Прямостоячий кущ з густим, зеленим, ледь хвилястим листям з країв із коричнево-червоною смужкою та своєрідним приємним запахом. Різноманітні за забарвленням та кількістю пелюсток квітки. Зібрані в численні напівкулясті парасольки на довгих безлистих квітконіжках. Усі герані легко розмножуються живцями впродовж усього року. Рослина світлолюбна. Влітку її треба багато поливати, взимку тримати у сухому та прохолодному місці. Вона не любить надмірного і частого обрізування. Щороку молоді герані треба пересаджувати.
   Герань щитовидна (родина Геранієві). Батьківщина - Південна Африка. Рослина зі звислими пагонами і гарними суцвіттями рожевих або червоних відтінків. Цвіте впродовж усього літа і на початку осені. Розмножується живцями переважно навесні. Взимку її тримають при температурі 15-17° С. Добре у горщик висаджувати два або кілька укорінених живців. Молоді рослини пересаджують навесні щорічно.
   Глоксинія гібридна (родина Геснерієві). Батьківщина - тропічна Бразилія. Бульбова рослина з великими коренеподібними яскравими квітками синього, червоного, рожевого, білого кольорів. Листки зелені, оксамитові, на соковитих ніжках підкреслюють красу численних квіток (до 50 штук). Розмножується насінням, молодими бульбами або листковими живцями. Насіння висівають у суміш листової землі, торфу і піску (2:1:1). Його засипають сумішшю, поливають через дрібне сито або з пульверизатора. Сходи з'являються на 10-15 день, їх регулярно обприскують, не допускаючи пересихання і зайвої вологи. Температура повинна становити 18-20о С. Через місяць рослину пересаджують у більш просторий посуд, ще через місяць пересаджують знову, причому кожну рослину в окремий горщик спочатку діаметром 7 см, а через півтора місяця діаметром 9-12 см. Рослини зацвітають через 6-7 місяців. Цвітіння продовжується до листопада, при освітленні - до грудня. Добре вкорінюються і листки з короткими живцями, їх висаджують під скло в пісок. Вкорінення продовжується 3-4 тижні при температурі 20-25° С і вологості повітря 80 %. Після осіннього відцвітання глоксинії коріння відмирає. Бульби ставлять у темне прохолодне місце на 4-5 місяців і періодично переглядають. У січні їх починають поливати, переставляють у більш тепле та світле місце. З появою паростків більше поливають. Пророслі бульби на початку весни ділять на частини за кількістю паростків і висаджують у ґрунт. При посадці використовують земляну суміш з листової і перегнійної землі з піском (4:4:1). Рослина добре росте і цвіте у торфі. В кімнатах її вирощують на південних вікнах і поливають з піддона.
   Гортензія горщикова (родина Каменеломневі). Батьківщина - Японія і Китай. Кущ, що чудово цвіте ранньою весною і влітку. Суцвіття щільні, великі, кулеподібної форми, різноколірні: яскраво-рожеві, червоні, бузкові, білі. Листки темно-зелені, супротивні, соковиті. В одному горщикові розвивається 3-6 квіткових шапок діаметром 30 см кожна. Гортензія невибаглива і витривала, але для нормального росту потребує багато води. Не любить прямих сонячних променів. Після цвітіння необхідно обривати всі суцвіття, вкоротити дуже довгі пагони і для визрівання нових пагонів виставити на балкон. Тільки зрілі пагони утворять наступного року суцвіття. У червні гортензію пересаджують у свіжу землю (суміш торфу з листяною) і тримають у помірно вологих умовах, поливаючи горщики тільки з дуже сухою землею, захищають від дощу. Восени горщики з рослинами заносять у підвал у не дуже світле прохолодне приміщення. В жовтні, якщо листки не опали, їх обривають. З кінця жовтня по січень-лютий рослини зберігають у підвалах при температурі 4-6 °С. Потім переносять до кімнати на світлі сонячні вікна. Рослини часто і досить сильно обприскують водою, добре провітрюють приміщення. Коли із кореневої шийки з'являються пагони, всі слабкі пагони вирізають і залишають для цвітіння 1-5 сильних, пильно оберігаючи на верхівках бруньки, з яких розвиваються суцвіття. Розмножується живцем. Ранньої весни з квітучих рослин зрізають нижні прикореневі пагони і вкорінюють їх у керамзиті, піску. Після вкорінення живці висаджують у вазони, а з настанням тепла рослини ставлять на балконі або в саду.
   Дзвіночок, наречена, снігуронька (родина Дзвоникові). Батьківщина - Італія. Рослина зі звислими пагонами, дрібними, округлими світло-зеленими листками. З початку літа і до пізньої осені вкривається білими п'ятипелюстковими дзвіночками. За це її називають "нареченою", "снігуронькою". Світлолюбна, але не полюбляє прямих сонячних променів. Узимку рослину ставлять у прохолодне місце і поливають помірно. Розмножується пагонами, діленням куща і насінням.
   Зефірантес, вискочка (родина Амарилісові). Батьківщина - Центральна Америка. Невелика цибулинна рослина з вузькими лінійними листками і невеликими лійкоподібними білими, жовтими, рожевими або червоними квітками. Може цвісти з квітня до осені. Назву "вискочка" рослина одержала за те, що квіткова стрілка наче вискакує із землі і швидко (через 1-2 дні) зацвітає. Рослина невибаглива, але її потрібно пересаджувати щороку навесні в широкий низький посуд, улітку - в грунт. Розмножується "дітками", котрі відділяються при пересадці з материнської цибулини. Світлолюбна рослина. Поливати помірно. Зигокактус притуплений (родина Кактусові). Батьківщина - вологі ліси Східної Бразилії. Це кактус із розгалуженими стеблами, що складаються з багатьох пласких члеників із 2-4 зубцями з країв. Численні квітки середнього розміру рожевого, червоного кольорів розвиваються на кінчиках члеників. Цвіте у грудні-січні. Під час цвітіння, що приблизно починається з кінця жовтня, рослину не можна чіпати, щоб не опадали бутони. У цей час її необхідно добре поливати, обприскувати і підживлювати слабким розчином коров'яку. Після цвітіння полив зменшують, рослина відпочиває. Зигокактус любить вологе повітря, постійну температуру 16-20° С і світле місце. Влітку його потрібно виносити на балкон. У цю пору року він краще росте при розсіяному освітленні в напівтіні, взимку - в теплому приміщенні. Гарно росте і цвіте без пересаджування у гідропоновій культурі і на іонітному субстраті з поживним розчином ЛТА-2.
   Кпівія (родина Амарилісові). Батьківщина - Південна Африка. Трав'яниста, надзвичайно невибаглива рослина з темно-зеленими ременеподібними листками. Цибулини не має. У період цвітіння з пазухи листка з'являється м'ясиста довга стрілка з великими жовто-оранжевими квітами у вигляді дзвіночків, зібраних у її верхній частині. Число квіток у суцвітті досягає 30 і більше. Цвіте в кінці зими, навесні. Розмножується кореневими відводками, що з'являються біля дорослої, рослини.
   Колеус (родина Губоцвітні). Батьківщина - тропічна Азія. У рослин пряме світло-зелене соковите стебло і супротивно розміщені листки овальної форми, пістряво зафарбовані, з візерунками та каймою, їхня яскравість залежить від освітлення. Якщо його недостатньо, забарвлення бліде. Квітки дрібні, блакитні, зібрані у віночок. Улітку вимагає сильного поливу і систематичного підживлення, а взимку - помірного поливу, тепла. Розмножується живцями й насінням.
   Кринум (родина Амарилісові). Батьківщина - Південна Африка. Гарноквітуча цибулинна рослина. Широкі, довгі, лінійні листки виходять із оманливого стебла (подовжена шийка цибулини), вкритого лусочками, що лущаться. Квіткова стрілка заввишки 120 см і більше. Квіти білі, ніжно-рожеві, лійкоподібні, зібрані у велике суцвіття по 15-20 штук, пахнуть слабо. У старої рослини цибулина досягає 20-25 см у діаметрі. Коріння сильне. На зиму листя не скидає, але кількість його значно зменшується. Настає період відпочинку. Кринум світлолюбний, любить помірне тепло. Цвіте у серпні-вересні, перший раз - через 3-4 роки. Розмножується "дітками", що з'являються біля основи цибулини. Дорослі рослини пересаджують перед початком росту через 2-3 роки, не заглиблюючи цибулину більш ніж на 1/4. Влітку поливають теплою водою і двічі на місяць підживлюють.
   Лігострум, або бірючина (родина Маслинові). Батьківщина - Японія, Китай. Світлюбний і вічнозелений кущ зі шкірястими блискучими листками. В кімнаті тримають на північному вікні. Цвіте білими дрібними квітками. Рослина невибаглива, тіневитривала. Обрізаючи гілки, їй можна надати різної форми. Розмножується живцями. Ломикамінь, павучок (родина Ломикаменеві). Батьківщина - Китай, Японія. Гарна рослина, що звисає, з круглими пістрявими листками. Тонкі стебла звисають у вигляді вусів. На кінчиках утворюються молоді рослини з розетками, тому ломикамінь ще називають павучком. Навесні дво-трирічні рослини цвітуть білими або рожевими квітками, що утворюють дрібненькі суцвіття на високій стрілі. Квіти ці рекомендують обривати, бо інакше рослина буде чахнути. Ломикамінь - рослина невибаглива. Влітку любить сильний полив і напівтінь, а взимку - світле прохолодне приміщення і помірний полив.
   Легко розмножується молодими листковими розетками - павучками.
   Сансев'єра трисмугова, щучий хвіст (родина лілійні). Батьківщина -Південна Африка. Трав'янистий багаторічник з товстим повзучим кореневищем, від якого відростають великі мечеподібні, прямостоячі, жорсткі листки з темно-зеленими смужками, що розташовані впоперек на світлому фоні листка. Дрібні білувато-зеленкуваті квітки зібрані в струнку довгу китицю, мають приємний запах. Хоча ця рослина тіневитривала, все ж зацвітає лише при щедрому сонячному освітленні. Добре переносить будь-яку кімнатну температуру. Розмножується у березні-квітні паростками, діленням кореневища на кілька частин з листками, одним листком, добре вкорінюється у воді. Є чудовим матеріалом для озеленення інтер'єру.
   Сеткреазія зелена (родина Комелінові). Батьківщина - Америка. Багаторічна трав'яниста рослина з пагонами, що спадають і переплітаються. Листки подовжені, з загостреною прямою верхівкою, нижні - соковиті, блідо-зеленого кольору. Пагони водянисті, стеляться. На краях гладкої поверхні листової пластинки є багато дрібних світлих повічок (пушку). Квітки дрібні, білі, зібрані в щільні пучки на верхівках пагонів. Рослина невибаглива, легко розмножується стебловими живцями, що вкорінюються у воді, піску, керамзиті, іонітному субстраті. Для підсилення декоративності сеткреазію необхідно навесні обрізати або вирощувати наново з пагонів. У спеку її треба 2-3 рази на день обприскувати. Взимку поливати помірно.
   Сеткреазія смугаста (родина Комелінові). Батьківщина - Америка. Трав'яниста рослина зі звислими округлими соковито-водянистими стеблами. Листки видовжені, невеликі, охоплюють стебло, розміщені почергово. Листова пластинка зверху загострена, з рівними краями, на дотик м'яка, оксамитова від численних дрібнесеньких ворсинок. Нижня сторона листка рожевувато-бузкова, а верхня - бронзово-зелена з яскравими білими тонкими лініями. Квітки непомітні, дрібні, бузкові. Росте повільніше за інші види сеткреазій. Любить сонячне, світле і тепле місце. Розмножується у будь-яку пору року верхівковими пагонами завдовжки 3-6 см.
   Традесканція (родина Комелінові). Батьківщина - тропічні ліси Америки. Рослина з довгими стеблами, що звисають, і зеленим ланцетоподібним листям, що блідне від яскравого світла. Розмножується пагонами з весни до осені. Відламані стебла легко вкорінюються. У традесканції листки зебровидної форми з білими, сріблястими, коричневими або фіолетовими смужками. Рослина вологолюбна і тіневитривала. До температурного режиму і грунту невибаглива. Чудовий матеріал для озеленення кімнат. Добре росте в акваріумах і тераріумах. Коли на опущених у воду пагонах з'являються корені, їх доцільно висаджувати.
   Фіалка узамбарська, або африканська, сенполія (родина Геснерієві). Батьківщина - Узамбарські гори в Африці. Це невелика, дуже тендітна рослина із плескатою розеткою, що складається з численних зелених округлих листків із сірим пушком. Цвіте протягом року. Квітки невеликі, бузкового, фіолетового, рожевого, білого, синього забарвлення, зібрані у китицю. Любить світло, але не переносить прямих променів сонця і протягів. Поливати краще з піддона, щоб земля була завжди помірно вологою. Пересаджують фіалку щорічно навесні. Розмножують будь-якої пори року листками, що їх ставлять у воду або висаджують відразу в землю. Молоді рослини зацвітають через 9-10 місяців після живцювання.
   Фікус (родина Шовковичні). Батьківщина - джунглі Східної Індії. Рослина з великими м'ясистими листками, росте швидко, не потребує багато світла, розмножується верхівковими пагонами, що їх ставлять у пляшку з водою на світлі. Рослина цікава для спостереження за появою і ростом нових листків.
   Філокактус, або листостебельний, кактус (родина Кактусові). Батьківщина - ліси Центральної Америки. Плескаті зелені стебла із зазубреними краями, схожі на листки. Навесні і влітку на їхніх кінцях утворюються гарні великі квітки, що тримаються від 2 до 5 днів. Легко розмножується пагонами. Пересаджують після цвітіння, під час якого добре підживлювати рослину слабким розчином коров'яку. Не любить міняти місця проростання і часто реагує на це опаданням бутонів.
   Фуксія (родина Знітові). Батьківщина - Південна Америка. Листки супротивні із вдавленими жилками. Рясно цвіте з весни до пізньої осені, любить вологе чисте повітря. Квітки гарні, довготрубчасті, пониклі, опущені донизу, з'являються з пазух верхніх дрібних листків у вигляді густих пучків, різноманітно забарвлених. Якщо після відцвітання квіток обрізати і підживити, цвітіння продовжуватиметься безперервно до настання холодів. Узимку поливати зрідка, а влітку багато. Розмножується пагонами, росте швидко. Рослина потребує доброго освітлення, обприскування і гарного поливу.
   Хлорофітум (родина Лілійні). Батьківщина - Південна Африка. Листки довгі, лінійні, ростуть пучками. Іноді на тонких і довгих квіткових стрілках з'являються маленькі білі квітки, подібні до зірочок. На кінцях довгих пагонів утворюються паростки (пучок листків з корінцями, які можна відсадити). Рослина любить багато світла. Поливають рясно, але рідко, оскільки має здуте соковите коріння, що в ньому накопичується волога.
   Цитрус (родина Осокові). Батьківщина - тропічна Африка. Трав'яниста, вічнозелена болотяна рослина. Стебла тригранні, зелені, стрункі, досягають півтора метра заввишки. Вузькі лінійні листки розміщені почергово і зверху зібрані у розетку. Цвіте, як і більшість осокових рослин, непримітно.
   За сприятливих умов із крони листків виростають дрібні паростки (відводки), придатні для розмноження. Циперус - вологолюбна рослина, тому його краще тримати в піддоні з водою. Хоча він не дуже вибагливий до світла і тепла, проте краще розвивається і росте у теплих кімнатах. Розмножують його діленням куща або пагонами, з розетки листків, злегка присипаних субстратом. З такої розетки виростає кілька молодих рослин.
   Цитруси - лимон, апельсин, мандарин (родина Рутові). Батьківщина -Південно-Східна Азія. Усі цитрусові рослини розмножують насінням, живцями, відсадками і щепленням. Листки гарні, щільні, духмяні.